Spotkanie autorskie

7 stycznia 2019 r. odbyło się w szkołach w Mariówce spotkanie autorskie z panem Edwardem Pawlikiem, pisarzem i regionalistą, który jest autorem publikacji o Przysusze i o życiu w czasach wojennych oraz powojennych w naszych okolicach.

Autor przedstawił dzieciom i młodzieży swoje publikacje. Następnie przeczytał kilka swoich wierszy, które są najbliższe jego sercu. Jako dziecko był świadkiem Powstania Warszawskiego. Dlatego jeden z wierszy dotyczył własnie tych tragicznych wydarzeń.

Inny wiersz został napisany pod wpływem pierwszej miłości. Po odczytaniu tego wiersza młodzież nagrodziła autora brawami. Pan Pawlik podzielił się także z nami wspomnieniami z wyboru Papieża Polaka.

Po prezentacji książek młodzież i dzieci mieli możliwość zadawania pytań. Można było zauwać z jaką pasją nasz gość opowiada o swojej pracy pisarskiej. Wierność swojej pasji oraz wytrwałość, to wartości, których młody człowiek może się uczyć od Pana Pawlika.

Na Jasełka czas

21 grudnia 2018 r w szkołach w Mariówce odbyły się jasełka, które młodzież i dzieci przygotowali pod kierunkiem ks. Macieja Szymańskiego.

Po pięknym, wiernym Ewangelii przypomnieniu historii narodzenia Chrystusa głos zabrali kolejno przedstawicielka Organu Prowadzącego, rodzice, pani Dyrektor Agata Wyrodek oraz uczniowie. Wszyscy w ciepłych, pełnych wdzięczności i nadziei słowach złożyli życzenia na ten wyjątkowy świąteczny czas.

Życzenia zakończyliśmy najpierw poświęceniem, a potem tradycyjnym przełamaniem się opłatkiem. Następnie udaliśmy się do stołówki szkolnej, gdzie w miłej i rodzinnej atmosferze odbył się obiad wigilijny.

Bohater On

„Ty, który, gdy było trzeba stanąłeś do walki o honor własny i wolną Warszawę – chylę przed Tobą czoło…” – to fragment treści jednej z kartek pocztowych skierowanych do wybranego spośród żyjących Powstańców warszawskich przez jedną z uczennic naszego gimnazjum.

Po raz trzeci uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i Prywatnego Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce wzięli udział w wyjątkowej Ogólnopolskiej Akcji BohaterOn, żeby zapewnić uczestników powstania warszawskiego o naszej pamięci i wdzięczności za ofiarną walkę za wolność naszej Ojczyzny. W tegorocznej akcji uczniowie napisali łącznie 35 kartek pocztowych i 2 listy ze wzruszającą treścią świadczącą o szacunku, zrozumieniu i dojrzałości jaka została w nich wyrażona. Oto jeszcze jeden fragment: „To dla mnie ogromny zaszczyt pisać do kogoś kto walczył za wolna Polskę. Dzięki Pana odwadze, wierze i miłości do Ojczyzny możemy żyć dziś w wolnym kraju.”

Korespondencja wysłana na adres Fundacji Sensora z Wrocławia zostanie dostarczona już wkrótce Powstańcom, by sprawić im radość i zapewnić o naszej stałej i wdzięcznej pamięci.

Doradztwo zawodowe

19 listopada 2018 r. odwiedził młodzież w szkołach w Mariówce Karol Wyszyński – absolwent gimnazjum w Mariówce.

Nie ważne ile masz lat, zawsze warto się rozwijać na maksa!

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas VII i VIII KSP oraz gimnazjum i liceum wysłuchali prelekcji Karola, który nie wstydził się powiedzieć, że Bóg jest sensem życia. Bardzo żywo i obrazowo mówił on do uczniów o Bogu i o swoich przeżyciach związanych z dojrzewaniem oraz wchodzeniem w dorosłość.

Jeśli myślisz, że Bóg jest nudny lub trudny, to znaczy, że GO nie znasz!

Na podstawie własnych doświadczeń Karol zachęcał do rozwoju swej osobowości i pracy nad sobą. Opowiadał o swoim doświadczeniu pierwszych prac, które podejmował po zamieszkaniu samodzielnie. Obecnie cieszy się dobrą pracą, ale jak sam to pracowitość, otwarcie na Boga i pokora, czyli umiejętność przyznania się do błędu i zaparcie się siebie sprawiły, że może teraz wykonywać to co lubi. A przecież, żeby być szczęśliwym trzeba robić, to co się lubi, ponieważ wtedy wkłada się w tą pracę serce. Mamy nadzieję, że spotkanie było inspiracją do wytrwałego dążenia na drodze Dobra i dziękujemy Karolowi za piękne podzielenie się sobą.

 

Lublin wita

18 października 2018 r. uczniowie ze szkół w Mariówce uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. Program wycieczki był zróżnicowany i dostosowany do wieku i potrzeb naszych uczniów.

Grupa uczniów z liceum, gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej zwiedziała Muzeum Państwowe na Majdanku.

W tym samym czasie dzieci z klas od IV do VII mogły rozwijać swoje sprawności fizyczne, podczas wizyty w Parku Trampolin „Strefa wysokich lotów” realizując w ten sposób cel edukacyjny: upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Następnie wszyscy udali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie jak prawdziwi studenci, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, przygotowanych specjalnie dla naszej grupy przez pracowników naukowych KUL. Młodzież ze starszej grupy uczyła się wraz z Panią psycholog efektywnie zdawać egzaminy oraz pisać sprawdziany. Natomiast młodsza grupa uczniów rozwiązywała trudne, ale bardzo ciekawe zagadki naukowe pod opieką Pani doktor filozofii. W dalszej części wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek Lubelski. Bardzo ważną częścią zwiedzania była Kaplica Świętej Trójcy, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Nasza wizyta w Kaplicy Zamkowej zbiegła się z obchodzonym w tym roku jubileuszem 600-lecia powstania wyjątkowych fresków pokrywających jej wnętrze. Ostatnim punktem pobytu było wejście na basztę na dziedzińcu zamkowym po 112 stopniach liczonych skrupulatnie przez młodszych uczestników wycieczki, z której rozpościerał się piękny widok na skąpany w ciepłym jesiennym słońcu Lublin.