Dzień Babci i Dziadka

19 stycznia 2020 r. odbyła się w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.


Pięknym rozpoczęciem uroczystości była modlitwa wnucząt za Dziadków i Babcie podczas Eucharystii w kościele parafialnym w Smogorzowie.
Po zakończonej Mszy św. dzieci, Rodzice oraz Babcie i Dziadkowie udali się do szkolnej auli, gdzie pod opieką wychowawców uczniowie zaprezentowali swoje występy artystyczne.
Główną atrakcją było przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez p. Annę Dołębską z uczniami klas 1-5.
Następnie miłe słowa Babcie i Dziadkowie usłyszeli od uczniów klas 1-3, którzy po życzeniach w postaci rymowanek wykonali ciekawy taniec.
Ostatnim punktem uroczystości była humorystyczna scenka w wykonaniu klasy VI. Dopełnieniem przebiegu Święta było zaangażowanie uczennic klas VII i VIII, które poprowadziły tą piękną uroczystość.
Babcia i Dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Całe dzieciństwo upływa pod ich czujnym okiem i kochającym sercem. Zaraz po rodzicach są nauczycielami i pierwszymi przyjaciółmi dziecka. Za taką miłość warto dziękować. Dlatego całe spotkanie było wyrazem miłości i wdzięczności dla Babć i Dziadków.

Wycieczka do Warszawy klas IV-VIII

14 stycznia 2020 r. uczniowie klas IV-VIII Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce wraz z opiekunami wzięli udział w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym do Warszawy.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie był Zamek Królewski. Celem wizyty był udział w lekcji muzealnej poprzedzony obejrzeniem krótkiego przedstawienia teatralnego. Temat zajęć brzmiał: WŁADYSŁAW IV I JEGO DWÓR. W trakcie warsztatów uczniowie zwiedzając wybrane komnaty zapoznawali się z najważniejszymi faktami z życia członków rodziny Wazów, którzy wywarli istotny wpływ na losy kraju.

Z Zamku Królewskiego uczestnicy wycieczki udali się do Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie, aby uczestniczyć w warsztatach poświęconych nauce starannego i estetycznego pisania, kaligrafii, pt. „Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka”. Zajęcia pozwoliły uczniom na wypróbowanie swoich sił w posługiwaniu się stalówką umieszczoną na obsadce i maczaną w atramencie.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Planetarium i obejrzenie filmu, pt. „Inne Ziemie”. Seans opowiadał o pulsarze Liczu znajdującym się
w Gwiazdozbiorze Panny, wokół którego w latach 90 odkryto trzy planety – pierwsze planety pozasłoneczne. Film pozwolił odkryć cel takich i podobnych badań. Okazuje się, że tym, co pobudza człowieka do działania jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy istnieją planety, na których tak jak na Ziemi rozwinęło się życie.

Zdaniem uczestników wycieczka była bardzo udana. Realizacja kolejnych punktów dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń oraz przyczyniła się do poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin.

"Las blisko nas"

20 grudnia 2019 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce odbyło się wręczanie nagród dla laureatów i uczestników konkursu pt.: „Las blisko nas” organizowanego przez Nadleśnictwo w Przysusze.

Pogłębianie wiedzy o lesie i jego ochronie oraz kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci i młodzieży to główne cele konkursów organizowanych co roku przez Nadleśnictwo w Przysusze. Dodatkowo, dzięki konkursom plastycznym dzieci rozwijają swoje umiejętności manualne i plastyczne. Tegoroczny konkurs odbywał się w kilku kategoriach wiekowych.

 II miejsce wygrały w osobnych kategoriach wiekowych Lena Kapusta z klasy I oraz Emilia Narewska z klasy IV.

Wyróżnienia zdobyły: Martyna Kowalska z klasy VII i Liliana Narewska z klasy IV.

Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie otrzymali medale i dyplomy uczestnictwa.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

Zdrowy Czerwony Kapturek w Przysusze

10 stycznia 2020 r. uczniowie z klasy V Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce zaprezentowali przedstawienie "Zdrowy Czerwony Kapturek" dla dzieci z Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Przysusze.

Teatr szkolny to świat bardzo wyjątkowy. To miejsce, w którym uczeń ma szansę nauczyć się wrażliwości, rozwinąć umiejętności komunikacyjne i otworzyć się na nowe doświadczenia. Oczywiście wszystko przy dobrej zabawie, bez której nie ma prawdziwej pasji. Dlatego w szkole w Mariówce dbamy o rozwój naszych uczniów umożliwiając im udział w tak ważnym przedsięwzięciu.

Dzięki  grze aktorskiej i kontaktowi z publicznością dzieci rozwijają siebie, uczą się radzenia sobie w stresowych sytuacjach. Dodatkowo prozdrowotna tematyka przedstawienia uświadamia oglądającym i aktorom konieczność dbania o zdrowy styl życia.

Najważniejszym jednak elementem wyjazdu było spotkanie z dziećmi z NSOSW w Przysusze i mamy nadzieję, że było wspaniałym przeżyciem dla uczniów z obu szkół. 

Jasełka

20 grudnia 2019 r.  odbyły się w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce Jasełka.

Przedstawienie było barwnym wachlarzem talentów dzieci z naszej szkoły. Talenty aktorskie, muzyczne i taneczne cieszyły się podziwem zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów.  W zaprezentowanym przez małych aktorów z Mariówki przedstawieniu, głównymi narratorami byli bracia franciszkanie. Było to nawiązanie do samych poczatków Jasełek, ponieważ obyczaj ten wywodzi się ze średniowiecza.  Pierwsze w historii Jasełka według tradycji zaprezentował  św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio we Włoszech, a później zwyczaj ten  rozprzestrzenili po całym świecie jego zakonnicy. Nazwa „jasełka” pochodzi o staropolskiego słowa „jasło”, czyli żłób.

Po udanym i radosnym przedstawieniu ks. Proboszcz Stanisław Kwiatkowski pogratulował aktorom i dokonał poświęcenia opłatka. Następnie usłyszeliśmy ciepłe i serdeczne słowa życzeń świątecznych ze strony przedstawicielki Organu Prowadzącego, p. Dyrektor Agaty Wyrodek oraz Samorządu Szkolnego. Ostatnim punktem naszego szkolnego świętowania było tradycyjne dzielenie się opłatkiem i wspólny obiad.

Dziękujemy wszystkim aktorom - przedszkolakom, klasie 4 i 5 oraz Państwu Orzechowskim, którzy pięknie przedstawili św. Rodzinę, co dodało jasełkom świetności i realizmu. Dziękujemy również p. Annie Dołębskiej i p. Ewie Biernackiej za reżyserię i przygotowanie dzieci oraz p. Monice Samol za oprawę muzyczną.