Poznajemy zawód nauczyciela

28 lutego 2019 r. odbyło się w Katolickiej Szkole Podstawowej i w Liceum Ogólnokształcącym w Mariówce kolejne spotkanie w ramach doradztwa zawodowego.

Tym razem młodzież poznawała zawód nauczyciela. "Nauka,to wartość, której nikt Ci nie zabierze. Nie ukradnie Ci jej złodziej, nie spłonie w pożarze i nie popłynie z powodzią." O tym co warto i czego nie warto robić opowiadała podczas spotkania z młodzieżą w Mariówce p. Barbara Narewska, mama trzech uczennic z KSP w Mariówce.

Pani Barbara to energiczna, miła i otwarta kobieta, która bardzo kocha swój zawód. Podczas spotkania z młodzieżą chętnie opowiadała o zaletach tego zawodu i trudnościach, z którymi trzeba się zmierzyć jako nauczyciel. Oprócz przedstawienia wykonywanego przez siebie zawodu, pani Narewska podzieliła się z nami swoimi przeżyciami z czasów studenckich oraz swoim doświadczeniem związanym z wyborem męża i założeniem rodziny. Młodzież miała również okazję zadać pytania, które ich nurtują, a na które otrzymali bardzo konkretne i jasne odpowiedzi.

Poznawanie świata poprzez spotkania i rozmowę z ludźmi poszerza nasze horyzonty, pomaga nam wyjść z ciasnych czasami ram w myśleniu i postrzeganiu innych. Dlatego dziękujemy za poświęcenie czasu młodziezy i podzielenie się z nami swoim doświadczeniem życiowym.

 

Geografia astronomiczna i geologiczna

14 lutego 2019 r. dla uczniów klas V, VII i VIII KSP oraz gimnazjum z Mariówki odbyły się z inicjatywy pani Marzeny Papis zajęcia terenowe z geografii astronomicznej i geologicznej w Łodzi.

W pierwszej części zajęć terenowych uczniowie odwiedzili największe w kraju Centrum Nauki i Techniki znajdujące się w Łodzi. W programie można było zobaczyć między innymi symulację rzeczywistości wirtualnej: „Człowiek w kosmosie”. W kolejnej części odbyły się warsztaty w Planetarium pt.: „Dobór naturalny”. Na zakończenie grupa uczniów udała się do pięknego Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Cieszymy się, że uczniowie w Mariówce mają możliwość zdobywania wiedzy w różnorodny sposób i ich rozwój kształtowany jest na wielu płaszczyznach.

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia 2019 r. odbyła się w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Całe dzieciństwo upływa pod ich czujnym okiem i kochającym sercem. Zaraz po rodzicach są nauczycielami i pierwszymi przyjaciółmi dziecka. Za taką miłość warto dziękować. Dlatego przygotowaliśmy uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Najpierw wszyscy razem, wnuczkowie i dziadkowie, spotkali się na Eucharystii w kościele parafialnym w Smogorzowie. Modlitwa wnucząt za dziadków i babcie była pięknym rozpoczęciem uroczystości. Po zakończonej Mszy udaliśmy się do szkolnej auli, gdzie pod opieką wychowawców uczniowie klas I- VII zaprezentowali swoje występy artystyczne. Pierwszym punktem tego popołudnia były jasełka. Po nich można było zobaczyć prezentacje różnorodnych talentów. Recytacja wierszy, śpiew, gra na instrumentach, taniec, a także humorystyczne scenki przedstawiane przez uczniów były radością dla rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim dla kochanych babć i dziadków.

Ukoronowaniem całego spotkania było wręczanie przygotowanych własnoręcznie upominków, które były wyrazem miłości i wdzięczności.

Spotkanie z siostrą z Lasek

18 lutego 2019 r. odbyło się w Katolickiej Szkole Podstawowej i Liceum w Mariówce spotkanie z siostrą franciszkanką pracującą w Laskach z dziećmi niewidomymi.

Podczas spotkania z siostrą franciszkanką, która opowiadała jak uczą się i poznają świat niewidomi, mogliśmy zauważyć jej radość z pracy z osobami niewidomymi. Jej promieniejąca twarz była dla nas pięknym świadectwem miłości Boga. Siostra pokazała wiele zdjęć i filmów z udziałem dzieci z Lasek. Jest to miejsce, gdzie dzieci i młodzież wzrastają do akceptacji swego kalectwa, zrozumienia sensu życia. Wzrastają w poczuciu własnej wartości i otwarcia na innych dzięki ludziom dobrej woli, którzy na wiele sposobów chcą ofiarować im swoje serce, zainteresowanie i troskę. Najbardziej wzruszający był film o marzeniach. Każdy ma marzenia i każdy chciałby, aby się spełniły... niewidome dzieci i młodzież również mają wspaniałe marzenia, które wcale nie różnią się od tych, które mają dzieci zdrowe. Warto dbać o marzenia i nigdy się nie poddawać.

W szkole nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy. Ważne jest również zdobywanie doświadczenia, uczenie się życia, praca nad sobą i rozwijanie siebie. Pomagają w tym spotkania z ludźmi. Warto poznawać nowych ludzi, ich kłopoty, pasje i przeżycia. Dlatego w szkołach w Mariówce kontynuujemy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu młodzież i dzieci nauczyły się czegoś bardzo ważnego, co pięknie ujmuje założycielka sióstr franciszkanek z Lasek: „ (…) Człowiek nie jest tylko ciałem, jego strefa działania nie ogranicza się tylko do zmysłów. Człowiek pozbawiony jednego zmysłu (…) nie jest skazany na bytowanie roślinne, ale może w sobie zrealizować pełnię najwyższego życia ludzkiego – życie duchowe.”

Wolontariat w hospicjum

14 stycznia 2019 r. w szkole w Mariówce odbyła się rozmowa o miłości uczniów KSP z wolontariuszką hospicjum w Radomiu.

Pani Anna jest spokojną i miłą osobą. Wydawałoby się, że na pierwszy rzut oka nie różni się od innych osób, które znamy. A jednak… ma w sobie tyle miłości, że mogłaby obdzielić nią pół świata. Jest wolontariuszką w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. W spotkaniu z młodzieżą pięknie przedstawła pracę wolontariuszki.

Uczniowie klas od IV do VIII KSP oraz III gimnazjum i liceum zadawali mnóstwo pytań, na które usłyszeli zawsze ciekawą i łagodną odpowiedź od p. Anny.

Spotkania z ważnymi ludźmi są bardzo wartościowe dla uczniów i nauczycieli. Poszerzają horyzonty i można je nawet porównać do podróży, która buduje w nas zawsze coś dobrego. Pani Anna pokazała uczniom, że praca dla innych rozwija nas, pokazuje nam, że możemy więcej niż nam się wydaje i pomaga nam przekraczać nasze granice. Rozmowa o pracy w hospicjum uświadomiła także uczniom, że takie trudne tematy, jak cierpienie i umieranie nie muszą być tematem tabu. Trudne doświadczenia mogą być nawet dobre dla nas i naszych bliskich. A patrząc na chorych ludzi możemy zobaczyć BOGA.